Wydanie zezwolenia na uprawę konopi włóknistych
Kogo dotyczy Who is affected
Czas realizacji
Wymagane dokumenty
- Prawidłowo wypełniony wniosek
- Dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej.
- Oświadczenie o dysponowaniu pomieszczeniem zabezpieczonym przed kradzieżą torebki (makówki), o której mowa w art. 48 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
- Oświadczenie wnioskodawcy, że nie był karany za popełnienie przestępstwa, o którym mowa w art. 63 (nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki) lub art. 64 (zabór w celu przywłaszczenia środków odurzających, substancji psychotropowych, nowych substancji psychoaktywnych, mleczka lub słomy makowej), i wykroczenia, o którym mowa w art. 65 (nielegalna uprawa maku niskomorfinowego lub konopi włóknistych).
- Umowa kontraktacji, zawarta z podmiotem posiadającym zezwolenie marszałka województwa na prowadzenie działalności w zakresie skupu konopi włóknistych. Zobowiązanie* do przetworzenia konopi włóknistych we własnym zakresie na cele określone w art. 45 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (uprawa konopi włóknistych może być prowadzona wyłącznie na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, materiałów budowlanych oraz nasiennictwa) - dotyczy przypadku samodzielnego przetwarzania konopi włóknistych z własnych upraw.
Opłaty
- opłata skarbowa za wydanie zezwolenia - 30,00 zł
- opłata skarbowa za - 17,00 zł (jeżeli dotyczy)
UWAGA! Opłatę skarbową należy wnieść bezpośrednio w kasie Urzędu Gminy Radziejowice lub na rachunek bankowy tut. Urzędu, nr konta: 76 9302 1014 3900 0909 2000 0010
Podstawa prawna
1. Art. 47 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 852 z późn. zm.).
2. Cześć III ust. 29 pkt. 1 załącznika do ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1000 z późn. zm.).
3. Uchwała nr 53/20 Sejmiku Województwa Mazowieckiego w sprawie określenia ogólnej powierzchni przeznaczonej pod uprawy maku i konopi włóknistych oraz rejonizacji tych upraw w roku 2020 w województwie mazowieckim.
Dodatkowe informacje
Kary za nielegalne uprawy:
-konopi włóknistych podlega karze grzywny,
-konopi innych niż konopie włókniste podlega karze pozbawienia wolności do lat 3, a w przypadku znacznej ich ilości od 6 miesięcy do 8 lat.
Uprawy maku i konopi włóknistych są pod szczególnym nadzorem państwa. Urząd marszałkowski analizuje sytuację dotyczącą zagrożenia narkomanią oraz zapotrzebowanie na surowce i tradycję uprawy maku i konopi włóknistych na swoim terenie. Sejmik każdego województwa (na podstawie opinii Ministra Zdrowia i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi) podejmuje uchwałę określającą ogólną powierzchnię przeznaczoną corocznie pod uprawy maku lub konopi włóknistych oraz rejonizację tych upraw.