Przeniesienie zagranicznego dokumentu stanu cywilnego do krajowego rejestru stanu cywilnego w drodze transkrypcji
Kogo dotyczy Who is affected
Zagraniczny dokument stanu cywilnego, będący dowodem zdarzenia i jego rejestracji, może zostać przeniesiony do rejestru stanu cywilnego w drodze transkrypcji. Transkrypcji podlega dokument, który w państwie wystawienia jest uznawany za dokument stanu cywilnego i ma moc dokumentu urzędowego, jest wydany przez właściwy organ oraz nie budzi wątpliwości co do autentyczności.
Wniosek do wybranego kierownika urzędu stanu cywilnego o dokonanie transkrypcji może złożyć osoba, której dotyczy zdarzenie podlegające transkrypcji, lub inna osoba, która wykaże interes prawny w transkrypcji lub interes faktyczny w transkrypcji dokumentu potwierdzającego zgon.
Czas realizacji
Wymagane dokumenty
1) wniosek o przeniesienie zagranicznego dokumentu stanu cywilnego
2) oryginalny dokument stanu cywilnego wraz z jego urzędowym tłumaczeniem dokonanym przez tłumacza przysięgłego
3) do wglądu dokument stwierdzający tożsamość
Opłaty
Odpis zupełny aktu stanu cywilnego wydany po dokonaniu transkrypcji - 50 zł
W przypadku złożenia pełnomocnictwa - 17 zł (nie dotyczy pełnomocnictw udzielonych małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu albo gdy mocodawcą jest podmiot zwolniony z opłaty skarbowej)
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U.z 2018 r. poz. 2224 ze zm.).
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (tekst jedn. Dz.U.z 2019 r. poz.1000 ze zm.).
Dodatkowe informacje
Transkrypcja polega na wiernym i literalnym przeniesieniu treści zagranicznego dokumentu stanu cywilnego, uwzględniając tylko te dane, które przewiduje prawo polskie. Akt, który nie zawiera wszystkich danych wymaganych przez prawo polskie ma zmniejszoną moc dowodową. Taki akt może być uzupełniony lub sprostowany na wniosek strony.
Nie można transkrybować dokumentu, który budzi wątpliwości co do jego autentyczności (zawiera poprawki, jest zniszczony).